انواع صفحه نمایش لپ تاپ + بررسی تخخصی

شاید مهمترین بخش سخت افزار لپ تاپ صفحه نمایش آن باشد. نوع صفحه نمایش تا حد زیادی دسته کاربر لپ تاپ را تعیین می کند. کیفیت تصویر صفحه لپ تاپ به عوامل زیادی بستگی دارد.
انواع صفحه نمایش لپ تاپ + بررسی تخخصی

انتخاب بهترین صفحه نمایش برای خرید لپ تاپ


هنوز درک مفاهیم اساسی این عوامل دشوار به نظر می رسد. برخی عوامل را می توان اندازه گیری کرد ؛ اما بسیاری نمی دانند چگونه این اعداد را با کیفیت واقعی صفحه نمایش مرتبط کنند.

تراکم پیکسل ، کنتراست ، روشنایی ، زاویه دید ، تعداد رنگها و عمق رنگ سیاه مهمترین عوامل هستند.

این مفاهیم ممکن است پیچیده به نظر برسند ، ما به راحتی می توانیم آنها را در کمترین زمان ممکن برای شما کاربران قابل درک کنیم.

در این مقاله سعی داریم انواع مختلف صفحه نمایش لپ تاپ را با استفاده از این مفاهیم شرح دهیم. امیدوارم با خواندن این مقاله - هنگام خرید لپ تاپ - آنچه را که نیاز دارید را به درستی انتخاب نمایید.


اندازه صفحه نمایش

اندازه صفحه نمایش
بیایید با ساده ترین مفهوم شروع کنیم. اندازه و ابعاد صفحه لپ تاپ عامل اصلی در کلاس و کاربرد لپ تاپ است. در این زمینه تقسیم بندی دقیقی وجود ندارد. اما امروزه لپ تاپ ها معمولاً دارای صفحه نمایش 12 تا 19 اینچی هستند.

توجه داشته باشید که نحوه محاسبه اندازه هر صفحه نمایش قطر آن است. یعنی یک صفحه نمایش 13.3 اینچی در واقع دارای صفحه ای به قطر 13.3 اینچ (یا 33.8 سانتی متر) است.

لپ تاپ های 12 تا 13.3 اینچی در دسته اولترابوک ها قرار می گیرند. وسایلی که معمولاً از نظر وزن و ابعاد بسیار سبک هستند و بنابراین حمل آنها آسان است. کمتر دستگاهی در این دسته می توان برای بازی یا پردازش بسیار سنگین مناسب یافت.

لپ تاپ های 14 تا 15.6 نیز بخش عمده ای از بازار (به ویژه در ایران) را به خود اختصاص داده اند. بسته به سخت افزار لپ تاپ ، می توان یک مورد مناسب برای این برنامه در بین این دسته پیدا کرد. از لپ تاپ برای پخش رسانه گرفته تا بازی یا طراحی صنعتی استفاده می شود.

اندازه های 16 تا 19 اینچ به عنوان جایگزینی برای رایانه های رومیزی مطرح هستند. این لپ تاپ ها به دلیل اندازه و وزن زیاد ، برای قسمت های بزرگ مناسب نیستند. در این دسته می توانید لپ تاپ های گیمینگ قدرتمندی پیدا کنید.


وضوح


همه مانیتورها از نقاط کوچک نورانی تشکیل شده اند که پیکسل نامیده می شوند. تعداد این پیکسل ها روی صفحه عامل مهمی در وضوح تصویر است. هرچه پیکسل های بیشتری داشته باشد ، تصویر واضح تر است. البته چشم انسان قادر به تشخیص آن نیست مگر اینکه برای مشاهده تفاوت ، از فاصله بسیار نزدیک به صفحه نمایش نگاه کنید.

رزولوشن اکثر لپ تاپ های رده پایین 1366 پیکسل طول و 768 پیکسل عرض دارند که برابر با 1049088 پیکسل در کل صفحه نمایش است.

وضوح واقعی تصویر در دو نمایشگر متفاوت با پیکسل های مساوی نیز به طور غیر مستقیم متناسب با اندازه صفحه نمایش است. به این می گویند "تراکم پیکسلی". یعنی تعداد پیکسل در واحد سطح.

خوب ، داشتن 1049088 پیکسل بر روی صفحه نمایش 12 اینچی کیفیت بدی ندارد و در فاصله 50 سانتی متری از صفحه نمایش ، نمی توانید پیکسل ها را به راحتی جدا کنید.

اما در نمایشگری با اندازه 15.6 اینچ و بالاتر ، این تعداد پیکسل کافی به نظر نمی رسد. در همان فاصله ، می توانید پیکسل ها را مشاهده کنید که مانند نقاط نورانی از یکدیگر فاصله دارند.

برای این اندازه ، رزولوشن 1920 در 1080 پیکسل ارزش خوبی است. این رزولوشن با نام Full HD شناخته می شود.

نمایشگرهای فول اچ دی تعادل خوبی بین قیمت و کیفیت برقرار می کنند و رایج ترین رزولوشن در بین لپ تاپ های میان رده و حتی گران قیمت هستند.

صفحه نمایش های Ultra HD معمولاً در لپ تاپ های رده بالا برای وضوح بیشتر استفاده می شوند. QHD نیز برای این دسته استفاده می شود که شامل چندین استاندارد مهم است که طول آنها بیش از 1080 پیکسل است.

به عنوان مثال ، مانیتورهای 4K معمولاً 3840 در 2160 پیکسل دارند. این دو برابر طول ، دو برابر عرض و چهار برابر مساحت در مقایسه با نمایشگرهای Full HD است. این نمایشگرها دارای بیش از 8 میلیون پیکسل هستند که معمولاً ساخت آنها بسیار گرانتر است.کدام صفحه نمایش را انتخاب کنیم؟

کدام صفحه نمایش را انتخاب کنیم

باید بدانید که کیفیت نهایی مانیتور نه تنها به تعداد پیکسل ها بلکه به عوامل زیادی بستگی دارد که در زیر مورد بحث قرار می گیرد.

توصیه می کنیم صفحه نمایش هایی با وضوح کامل HD انتخاب کنید. استانداردهای بالاتر نیز هزینه بسیار بیشتری دارند. تفاوت بین کیفیت یک صفحه نمایش Full HD و یک صفحه نمایش 4K (با سایر عوامل یکسان ، مانند اندازه ، کنتراست ، روشنایی و غیره) قابل توجه نیست. مخصوصا در سایزهای کوچک.

نسبت کنتراست

RGB
کنتراست نسبت تفاوت روشنایی بین روشن ترین نقطه صفحه نمایش (سفید) و تاریک ترین نقطه (سیاه) است. تفاوت بیشتر ، تاریکی و روشنایی صحنه ها طبیعی تر است.
تقریباً هر تولید کننده مقیاس و اندازه گیری خاص خود را دارد وبهتر است به نظرات متخصصان و افراد باتجربه (و البته چشم خود) اعتماد کنید .
جدا از روش اندازه گیری ، معمولاً دو نوع کنتراست متفاوت اعلام می شود: کنتراست ایستا (ثابت) و کنتراست متغیر(پویا).

کنتراست ثابت زمانی ایجاد می شود که ما قسمت بسیار کوچکی از صفحه نمایش را به رنگ سفید و قسمت کوچکی دیگر را به رنگ سیاه به طور همزمان اختصاص دهیم و تفاوت روشنایی را اندازه گیری کنیم. این روش صحیح تر و نزدیک به دنیای واقعی است.

کنتراست پویا به اندازه گیری میزان کنتراست هنگامی که کل صفحه سفید و دوباره سیاه است ، اشاره دارد.
کنتراست پویا معمولاً بسیار بزرگتر از ایستا است .

به عنوان مثال ، صفحه نمایش با کنتراست پویا 1: 100000000 ممکن است کنتراست استاتیک کمتر از 1: 10000 داشته باشد.

عمق سیاه

جدا از اعداد ، نمایشگرهای با کنتراست بیشتر معمولاً عمق رنگ مشکی را بهتر نشان می دهند. هرچه رنگ مشکی روی صفحه کم رنگ شود ، تصویر به سیاه طبیعی نزدیک تر می شود. در حالت ایده آل ، پیکسل ها هنگام نمایش 100٪ سیاه هیچ نوری از خود ساطع نمی کنند. البته در بیشتر مانیتورها اینطور نیست.

کنتراست و عمق رنگ سیاه ارتباط زیادی با نوع فناوری صفحه نمایش دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم.

روشنایی

روشنایی برابر حداکثر نوری است که صفحه نمایش می تواند ساطع کند. روشنایی صفحه مانیتور معمولاً بر اساس شمع در متر مربع (cd / m2) اعلام می شود. هرچه روشنایی بیشتر باشد ، رنگها بهتر و طبیعی تر به نظر می رسند.

هنگام استفاده از لپ تاپ در محیط روشن ، نور مناسب بسیار مهم است. زیرا خوانایی و تفکیک رنگها در محیطهای روشن (به عنوان مثال ، زیر نور خورشید) بستگی زیادی به میزان روشنایی دارد. همچنین ، نور بیشتر معمولاً به معنی زاویه دید بهتر است.

امروزه بیشتر صفحه نمایش های لپ تاپ ها بین 200 تا 300 نیت روشنایی دارند. روشنایی بیش از 300 نیت نشان دهنده یک صفحه نمایش بسیار خوب است و بیش از 500 به معنی یک صفحه نمایش عالی است.

فقط تعداد انگشت شماری از لپ تاپ های گران قیمت دارای روشنایی بیش از 500 نیت هستند. به عنوان مثال ، مک بوک پرو جدید اپل دارای 500 نیت روشنایی است.

بد نیست بدانید که داستان تلویزیون ها کاملاً جدا از هم است. روشنایی برخی از آنها تا 1000 نیت است!

براق یا مات


نوع پوشش پنل صفحه نمایش نیز عامل مهمی در بازتاب و کیفیت تصویر در محیط های روشن است. اکثر گوشی های هوشمند و تبلت ها دارای سطح براق هستند.

این پوشش رنگها را در محیطی با نور معمولی کمی زیباتر کرده و کنتراست تصویر را نیز کمی بهبود می بخشد. اما در یک محیط بسیار روشن ، هیچ فضایی برای رقابت در مقایسه با یک صفحه مات وجود ندارد.

پوشش براق به شدت نور محیط را منعکس می کند و از نمایش مناسب تصویر جلوگیری می کند.

فضای رنگی


در سال 1996 ، HP و مایکروسافت استانداردی برای تعداد و نوع رنگ های قابل نمایش ایجاد کردند. این استاندارد sRGB نامیده می شود.

به تصویر بالا نگاه کنید. هرچه طیف رنگی بزرگتر باشد ، مقدار رنگی که چشم انسان می تواند تشخیص دهد بیشتر است. (معروف به فضای رنگ نعل اسب)

مثلث داخل این فضا همان استاندارد sRGB است. یک صفحه نمایش با این استاندارد باید بتواند تمام رنگهای داخل این مثلث را نمایش دهد.

در دنیای کامپیوتر ، sRGB یک استاندارد قدیمی است. امروزه اکثر مانیتورها قادر به نمایش 90 درصد از این تعداد رنگ هستند.

استانداردهای دیگری را می توان برای نمایشگرهای با کیفیت بالاتر ذکر کرد. مانند Adobe RGB. این استاندارد گستره رنگ بیشتری دارد. البته فقط لپ تاپ های گران قیمت و درجه یک می توانند این فضا را به صورت رنگی نمایش دهند.

مک بوک های جدید اپل و ThinkPad X1 لنوو نمونه هایی از این دستگاه ها هستند.

نرخ نوسازی ، زمان پاسخگویی و فناوریهای مرتبط
نرخ تازه سازی و زمان پاسخگویی رایج ترین عوامل برای لپ تاپ های بازی هستند.

نرخ بروزرسانی یا تجدید تصویر در ثانیه را نرخ تازه سازی می نامند. واحد آن هرتز است. نه تنها لپ تاپ ها ، بلکه اکثر مانیتورها دارای نرخ تازه سازی استاندارد 60 هرتز هستند.

برای اکثر برنامه های کاربردی ، این نرخ مشکلی ایجاد نمی کند و کاملاً مناسب است. اما ممکن است باعث پرش تصویر در حین بازی شود. به خصوص در بازی هایی با نرخ فریم بالاتر از 60. (به عنوان مثال ، 80 فریم در ثانیه)

نمایشگرهای مخصوص بازی دارای سرعت تصویر 120 هرتز یا بیشتر هستند. البته افزایش نرخ تازه سازی منجر به افزایش هزینه نمایشگر می شود.

NVIDIA و AMD هرکدام دو فناوری توسعه داده اند که قادر به همگام سازی نرخ فریم بازی با نرخ تازه سازی صفحه نمایش هستند. این فناوری ها می توانند تا حدی بازیابی تصاویر را تا حدی کاهش دهند.

NVIDIA G-Sync و AMD Free Sync نام این فناوری ها هستند. برای استفاده از این فناوری ، صفحه نمایش باید از این ویژگی استفاده کند و GPU شما باید توسط همان شرکت ساخته شود. این بدان معناست که برای همگام سازی رایگان ، لپ تاپ شما باید کارت گرافیک AMD داشته باشد و صفحه نمایش آن باید از این ویژگی پشتیبانی کند.

این دو فناوری بیشتر برای کاهش حالت اسلوموشن تصویر در طول بازی ها استفاده می شود و تقریباً هیچ تاثیری بر زمان پخش فیلم و ویدئو ندارد. (البته تا زمان نگارش این مقاله)

زمان پاسخ


زمان پاسخگویی مدت زمانی است که هر پیکسل مانیتور قادر به تغییر از یک رنگ به رنگ دیگر است. برای اندازه گیری این عامل ، زمان تغییر پیکسل از سفید به سیاه و دوباره به سفید اندازه گیری می شود. این زمان معمولاً چند میلی ثانیه است. به عنوان مثال ، 4 میلی ثانیه.

البته ، برخی از شرکت ها از روش های دیگری برای اندازه گیری این مقدار استفاده می کنند. مانند تغییر زمان بین خاکستری و خاکستری.

اهمیت زمان پاسخگویی در نمایش فیلم با تصاویر سریع است. به عنوان مثال ، هنگام تماشای فوتبال ، ممکن است حرکت توپ و سایه پشت آن را مشاهده کنید. گاهی اوقات کل تصویر کمی تار می شود.

آیا این اعداد واقعاً مهم هستند؟

اگر استفاده از لپ تاپ شما برای یک بازی حرفه ای نیست ، بهتر است این اعداد را در اولویت آخر قرار دهید. امروزه اکثر مانیتورها نرخ تازه سازی و زمان پاسخگویی مناسبی برای نمایش ویدئو و .. دارند.

به عنوان یک قاعده ، اگر به دنبال خرید یک لپ تاپ قدرتمند برای بازی هستید ، به این اعداد نگاهی بیندازید.

زاویه مشاهده

یکی از مهمترین عوامل در کیفیت صفحه لپ تاپ زاویه دید است. زاویه دید بر حسب درجه و دو زاویه دید افقی و عمودی بیان می شود.

یک صفحه نمایش با زاویه دید کمتر از 170 درجه مشکلات زیادی در نمایش تصاویر برای چند نفر دارد. در این مانیتورها ، چشم شما باید نمای عمودی از صفحه داشته باشد ، با تغییر زاویه دید ، تصویر تیره تر و کنتراست کمتر می شود.

مانیتورها و مانیتورهای لپ تاپ باید دارای زاویه دید بیش از 175 درجه باشند. اکثر مانیتورهای رومیزی دارای زاویه افقی و عمودی 178 درجه هستند. اما متأسفانه ما فقط چنین زاویه ای را در نمایش لپ تاپ ها در محصولات گران قیمت مشاهده می کنیم.

زاویه دید هر نمایشگر ارتباط زیادی با فناوری ساخت پنل دارد که در ادامه به آن می پردازیم.

انواع تابلوهای صفحه نمایش

این دسته با سایر عوامل ذکر شده در بالا متفاوت است. نوع پنل نشان دهنده فناوری ساخت صفحه نمایش است. امروزه اکثر پنل ها به چند دسته تقسیم می شوند: TN ، IPS ، VA

پنل TN

صفحه نمایش پنل TN بخش عمده ای از بازار لپ تاپ را تشکیل می دهد. فضای رنگ و زاویه دید این نوع تابلوها معمولاً متوسط هستند ، اما زمان پاسخ دهی خوبی دارند. قیمت این مانیتورها نسبت به دو نوع دیگر کمتر است.

پنل IPS

کنتراست ، زاویه دید و فضای رنگ بیشتر از ویژگی های این پنل ها است. زمان پاسخگویی در پنل های IPS کمی بیشتر از پنل های TN است. بنابراین در لپ تاپ های گیمینگ ، ما تعداد زیادی از این پنل ها را نمی بینیم.

نمایشگرهای پنل IPS هزینه بیشتری نسبت به نمایشگرهای TN دارند.

پنل VA

این نوع پنل ها را بیشتر در مانیتورهای رومیزی و کمتر در لپ تاپ ها می توان دید.

پانل های VA ترکیبی از دو نوع دیگر هستند. فضای رنگ ، کنتراست ، زاویه دید و زمان پاسخ در محدوده قبلی است. قیمت آنها بین دو نوع دیگر است.

امروزه اکثر مانیتورهای بازی از این نوع پنل استفاده می کنند.

OLED

پنل های TN ، IPS و VA همه بخشی از فناوری صفحه نمایش LCD هستند. مانیتورهای OLED کاملاً متفاوت هستند و هنوز بخش کوچکی از بازار را تشکیل می دهند.

نکته مهم: لطفاً توجه داشته باشید که همه مانیتورهایی که در ایران به آنها LED می گویند ، همان مانیتورهای LCD هستند که فقط دارای نور پس زمینه LED هستند و اینها پنل OLED محسوب نمی شوند.

مانیتورهای LCD سالهاست که وجود دارند و اکثر مانیتورها (چه لپ تاپ ، مانیتور رومیزی ، تلویزیون و حتی تلفن های هوشمند) هنوز از این فناوری استفاده می کنند.

در حقیقت ، LCD ها فقط رنگ تولید می کنند و خود نور منتشر نمی کنند و برای نمایش تصویر به نور پس زمینه نیاز دارند. تفاوت اصلی LCD های امروزی با نسل قدیمی آنها استفاده از نور پس زمینه LED به جای نور فلورسنت است.

اما پنل های OLED کاملاً متفاوت عمل می کنند. در این پنل ها نور پس زمینه وجود ندارد و خود پیکسل ها نور تولید می کنند.

مهمترین تفاوت بین OLED و LCD میزان کنتراست و عمق رنگ مشکی است. هر پیکسل OLED را می توان تقریباً خاموش کرد و وقتی با رنگ سیاه نمایش داده می شود ، نور ساطع نمی کند. این به معنی تولید رنگ مشکی نزدیک به دنیای واقعی است. زاویه دید این پانل ها معمولاً بسیار خوب است.

سامسونگ و ال جی تولید کنندگان شاخص این پنل ها هستند. اما تا به امروز ، پنل های OLED به دلیل محصول بسیار بیشتر در گوشی ها و تبلت ها بیشتر استفاده می شده است.
صفحه لمسی یا غیر لمسی
برخی از لپ تاپ ها از صفحه نمایش لمسی استفاده می کنند. کنتراست ، فضای رنگ ، روشنایی ، زاویه دید و سایر عوامل هیچ ارتباطی با لمسی بودن یا نبودن صفحه ندارد.

انتخاب و استفاده از این مانیتورها کاملاً به کاربرد آن بستگی دارد.

باید بگویم (نظر شخصی نویسنده) ، لپ تاپ های لمسی خیلی جالب به نظر نمی رسند. اساساً اکثر لپ تاپ ها برای استفاده از انگشت یا قلم شما طراحی نشده اند. اندازه و وزن بزرگتر لپ تاپ ها نسبت به گوشی ها یا تبلت ها استفاده از آنها را کاملاً متفاوت کرده است.

نکته دیگر این است که لپ تاپ های لمسی (به استثنای انواع بسیار گران) معمولاً از فناوری قدیمی برای حساسیت به لمس استفاده می کنند که زمان پاسخ دهی کمتری دارد و همچنین با ایجاد یک لایه اضافی روی صفحه ، کیفیت نهایی تصویر را کاهش می دهد.

همچنین به خاطر داشته باشید که اکثر نرم افزارهای دارای ویندوز برای کار با قلم یا انگشت طراحی نشده اند.

البته مدل هایی مانند سری سرفیس مایکروسافت می توانند تجربه قلم و انگشت بهتری را به ارمغان بیاورند.

چند نکته دیگر:

1. صفحه نمایش های لمسی معمولاً گرانتر از انواع معمولی هستند. قیمتی که ممکن است مقرون به صرفه نباشد.

2 - لپ تاپ هایی با صفحه لمسی ، مصرف برق بیشتری و البته عمر باتری کمتری دارند.

3. اکثر صفحه های لمسی از روکش براق استفاده می کنند که استفاده از آنها را در محیط های روشن مشکل می کند.

HDR
HDR مخفف عبارت High Dynamic Range است .داشتن قابلیت HDR روی مانیتور یا هر مانیتوری به معنای نمایش تصاویر با کنتراست بیشتر از تصاویر معمولی است.

قابلیت HDR کاملاً به نوع محتوا بستگی دارد. برای استفاده از این ویژگی و مشاهده تفاوت کنتراست و کیفیت تصویر ، محتوای نمایش داده شده باید با فناوری HDR نمایش داده شود.

در حال حاضر ، استفاده از HDR تفاوتی در نمایش تمام قسمت های سیستم عامل ویندوز و رابط کاربری آن ندارد و بیشتر برای بازی ، عکس و پخش ویدئو استفاده می شود.

محتوای ویدئویی HDR در حال حاضر بسیار کم است. به ندرت می توان فیلمی با فناوری HDR پیدا کرد.

ارسال نظر
(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)
  • - منتظر ارائه نظرات ارزشمند شما هستیم.