مقایسه کامپیوتر رومیزی و لپ تاپ؛ کدام یک برای شما مناسب‌تر است؟ (آپدیت 1400)

کامپیوتر یا لپ‌تاپ؟ یک جواب قاطع و سرراست در این مورد وجود ندارد و فقط با در کنار هم گذاشتن مزایا و معایب هرکدام از آنها می توان انتخاب درست را انجام داد.
در این مقاله سعی شده است به تمامی نکات اشاره دقیق شود
مقایسه کامپیوتر رومیزی و لپ تاپ؛ کدام یک برای شما مناسب‌تر است؟ (آپدیت 1400)

مقایسه کامپیوتر رومیزی و لپ تاپ؛ کدام یک برای شما مناسب‌تر است؟ خرید لپ تاپ یا کامپیوتر ثابت؟ (آپدیت 1400) 

آیا لپ تاپ بخریم یا کامپیوتر ثابت (خانگی)؟

جواب: کامپیوتر یا لپ‌تاپ؟ یک جواب قاطع و سرراست در این مورد وجود ندارد و فقط با در کنار هم گذاشتن مزایا و معایب هرکدام از آنها می توان انتخاب درست را انجام داد.

اگر تصمیم به خرید کامپیوتر دارید قطعا با این سوال روبرو میشوید که لپ تاپ بخرم یا کامپیوتر ثابت رو میزی؟ مقایسه میان کامپیوترهای رومیزی و لپ‌تاپ، معیارهای مختلفی دارد و با توجه به نیازهای هر فرد، می‌توان دست به انتخاب و خرید مناسب زد. در ادامه، به مقایسه و برسی  این دو نوع از کامپیوتر می‌پردازیم.

مزایا خرید لپ تاپ :

 • جابجایی و حمل آسان

 • جابجایی و حمل آسان

وقتی لپ تاپ و کامپیوتر رومیزی را با هم مقایسه می کنیم، قابل لمس ترین مشخصه بین آنها، کوچک بودن اندازه لپ تاپ و قابلیت حمل آسان آن است. اگر جز آن دسته افرادی هستید که در محیط‌های مختلفی مانند محل کار؛کتابخانه ها  و دیگر اماکن، از کامپیوتر استفاده می کنید، بدون هیچ شکی بهترین گزینه برای استفاده از کامپیوتر لپ تاپها هستند.

 • مصرف کم انرژی

 • مصرف کم انرژی
 • در طراحی لپ تاپ به دلیل استفاده از سخت افزارهای کوچک و جمع و جور، در مقایسه با کامپیوترهای رو میزی و ثابت ، انرژی کمتری مصرف می‌کنند. استفاده از باطری قابل حمل در لپ تاپ نیاز به وجود شبکه برق برای لپ تاپ را بطور کامل رفع نموده است و در صورت قطع جریان سراسری برق بسته به نوع باطری تا زمان مشخصی امکان کار با کامپیوتر را برای شما فراهم میسازد.
 • معایب خرید لپ تاپ:

 • ارتقا سخت افزاری محدود

 • ارتقا سخت افزاری محدود

ارتقای سخت افزاری محدود ،از جمله مهمترین عیبهای لپ تاپ می باشد که این محدودیت ماررا در ارتقا کیفیت فنی کامپیوتر محدود می سازد.برخلاف کامپیوترهای ثابت رومیزی که هر وقت اراده کنیم میتوانیم نسبت به ارتقای قطعات سخت افزاری آن اقدام کنیم در لپ تاپ بغیر از چند قطعه معدود مانند هارد ،رم،امکان ارتقای قطعات دیگر برای ما امکانپذیر نیست.

.

 • نیاز به تعمیرات تخصصی

 • نیاز به تعمیرات تخصصی

اگر سبکی و قابل حمل بودن لپ تاپ را یک مزیت قلمداد کنیم در مقابل آسیب پذیر بودن و حساسیت بیشتر لپ تاپ که طی آن امکان ضرب دیدگی ،تماس لپ تاپ با آب و دیگر آسیبهای سخت افزاری لپ تاپ نیز ازمعایب آن است. با این تفاسیر امکان اینکه لپ تاپ شما نیاز به تعمیرات تخصصی پیدا کند زیاد بوده که برای رفع عیب لپ تاپ باید به مراکز خاص تعمیرات تخصصی مراجعه کرد که طبیعتا هزینه رفع عیب لپ تاپها بدلیل پیچیدگیهای سخت افزاری بیشتر است.

مزایا و معایب کامپیوترهای رومیزی

مزایا و معایب کامپیوتر های رومیزی

 • قیمت پایین‌تر کامپیوترهای رومیزی

 • قیمت پایین تر کامپیوتر های رومیزی

اگر تصمیم به خرید کامپیوتر داریم مهمترین عامل برای ما هزینه ای هست که در مقابل خرید باید بپردازیم . معمولا اگر یک لپ تاپ را با یک کاپیوتر رومیزی با قطعات و مشخصات یکسان مقایسه کنیم بطور قطع کامپیوتر رومیزی قیمت کمتری دارد بطوری که با قیمتی که میخواهید برای خرید لپ تاپ بپردازید می توانید یک کامپیوتر رومیزی با مشخصات بالاترو قویتری را خریداری نمود.

انتخاب قطعه سخت افزاری دلخواه

انتخاب قطعه دلخواه

یکی از بزرگترین برتریهای کامپیوتر رومیزی انتخاب قطعات سخت افزاری در زمان خرید به دلخواه وبنا به نیاز شخصی خود افراد میباشد.

 • ارتقای سخت افزاری مداوم

 • ارتقای سخت افزای مداوم

اگر یک کامپیوتر ثابت رومیزی با مشخصات بالا خریداری کرده اید باید این اطمینان را به شما بدهیم که تا چند سال نیاز به خرید کلی یک کامپیوتر نخواهید داشت . از آنجایی که هر سیستم با گذر زمان و پیشرفت تکنولوژی نیاز به ارتقا سخت افزاری دارد انتخاب یک کامپیوتر ثابت رومیزی انتخابی کاملا درست و به صرفه می باشد. امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی کامپیوترهایی با عنوان کامپیوتر All-in-One به بازار آمده است که شاید از دید اکثریت افراد این نوع کامپیوتر یک کامپیوتر رومیزی است.باید توجه داشت این نوع سیستم بدلیل فشردگی قطعات سخت افزاری نسبت به کامپیوترهای رومیزی محدودیتهای خاص خودش را دارد و در قضیه محدودیتهای ارتقای سخت افزاری شباهت زیادی به لپ تاپ دارد .  

 • عمر بالاتر قطعات

 • عمر بالاتر قطعات

کامپیوترهای ثابت رومیزی بدلیل ثابت بودن در یک مکان و محیط خاص و امکان ارتقا و تعویض راحت تر قطعات سخت افزاری  و به تبع آن فرسودگی کمتر و خنک کاری بهتر قطعات گرما ده عمر مفید بالاتری  نسبت به لپ تاپها دارند.

همان‌طور که اشاره شد، در انتخاب لپ تاپ یا کامپیوتر ثابت رو میزی مهمترین عامل نوع استفاده و کاربری ما می باشد. در ادامه، به بعضی از سوالات متداول کاربران در زمینه‌ی مقایسه‌ی کامپیوتر ثابت  و لپ تاپ پرداخته‌ایم تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

برای بازی حرفه ای لپ تاپ بهتر است یا کامپیوتر ثابت؟

برای بازی لپ تاپ بهتر است یا کامپیوتر رومیزی

این سوال برای بسیاری از کاربران پیش آمده  ولی مهم میزان علاقه کاربران به گیم می باشد  . در موضوع مقایسه  قدرت گرافیک در کامپیوتر رومیزی  برنده این مقایسه کامپیوترهای رومیزی هستند.به دلیل اینکه لپ تاپها دارای حجم کمتر فضای گرافیکی هستند از قدرت گرافیکی کمتری نیز برخوردارند. درست است که برای بازی و گیمینگ کامپیوترهای رومیزی انتخاب بسیار خوبی هستند ولی باید در نظر داشت که لپتاپهایی هم با سخت افزاری بسیار قوی در بازار موجود هستند که هر کاربر حتما باید با داشتن اطلاعات کامل و دقیق آنها را برسی نمایند و بتوانند درست انتخاب کنند.

برای برنامه نویسی کدام نوع از کامپیوتر ها را انتخاب کنیم؟

برای برنامه نویسی کدام یک از کامپیوتر ها مناسب است

برای انتخاب یک کامپیوتر برای برنامه نویسی حتمان باید به قطعه سی پی یویی که قرار است در کامپیوتر مورد استفاده قرار گیرد توجه نمود و مهمترین موضوع  توجه داشتن به قدرت پردازش آن است .در موقع برنامه نویسی شما عملیاتهایی نظیر کامپایل و رندرینگ کدها مواجه هستید که در صورتی که کدها دارای پیچیدگی زیادی باشد قدرت پردازش بالایی از CPU درخواست و حافظه رم نیز اشغال میشود و همزمان طی این عملیاتهای پردازش گرمای زیادی نیز گرمای ناشی از عملیات پردازش را هم باید در نظر بگیرید. کامپیوترهای رومیزی، به علت اندازه بزرگتر قطعاتی که کار پردازشی سیستم را بعهده دارند و نیز استفاده از تعداد فنهای زیاد جهت خنک کاری گزینه مناسبی برای برنامه نویسی حرفه ای و حجم محاسبات بالا در این زمینه میباشد و باید این را هم درنظر داشت لپ تاپ برای برنامه نویسان مبتدی گزینه نامناسبی نیست. 

All-in-One چیست؟

آل این وان چیست

بطور کلی کامپیوترهای ALL-in-one  همان کامپیوتر رومیزی هستند ولی با قطعاتی متراکم و جمع و جور که در واقع گزینه ای بین کامپیوترهای رو میزی و لپ تاپها هستند.

کامپیوتر های ALL-in-one فاقد کیس بوده و قطعات ریز سخت افزاری آن در پشت صفحه نمایش تعبیه شده اند .این سیستمها با پشتیبانی از اکثر برنامه ها و دارا بودن دیگر قابلیتها رقیب سرسختی برای لپ تاپها بوده بطوری که در زمان بسیار کوتاهی جای پای خود را در بازار محکم و کاربران زیادی تمایلشان را به خرید این نوع کامپیوتر از خود نشان داده اند بخصوص مجموعه اداره جات و بانکها و سازمانها .

جمع بندی و جواب سوال  لپ‌تاپ بهتر است یا کامپیوتر؟؟

برای جمع بندی و پاسخ به این سوال که لپ تاپ بخریم یا کامپیوتر رو میزی، درواقع نمیتوان پاسخ قاطعانه ای به این سوال داد ولی با این وجود عامه مردم و کاربران نظر ویژه ای به لپ تاپها به دلیل داشتن ظاهری زیبا با وزن کم و قابل حمل بودن دارند . کامپیوترهای ثابت رومیزی با داشتن قطعاتی قویتر  و امکان سفارشی سازی قطعات و تعمیر و تعویض راحتتر قطعه معیوب در طرف دیگر خودنمایی می کند، در نهایت،باید با توجه به نوع استفاده و کاربری و درنظر گرفتن نیاز خود دست به یک انتخاب درس و منطقی و بصرفه زد.

در ادامه این مقاله پس از توضیحات کلی در مورد اینکه کدام نوع از کامپیوترهای موجود در بازار را انتخاب و خریداری کنیم به معرفی برندها و یا همان  مارکهای موجود در بازار با ارایه توضیحاتی در مورد سیاستهای تولید شرکتهای فعال در امر تولید لپ تاپ می پردازیم.

ده برند معروف و صاحب امتیاز در ساخت لپ تاپ

۱. ایسوس

شرکت ایسوستک با نام اختصاری ایسوس یکی از بزرگترین شرکتهای تولید کننده کامپیوتر و قطعات آن در دنیا است که در سال 1990 میلادی در تایپه پایتخت تایوان تاسیس شد.
بر طبق بررسی‌ و تحقیق مجله معتبر لپ تاپ که در طول سالهای 2019و2020 انجام شد شرکت ایسوس توانسته با اخذ رتبه 88 از 100  و انجام آزمایش و خطاهای گوناگون و  با ارتقای جایگاه خود بعنوان برترین کمپانی و برند در زمره برترینها در ضمینه ساخت و ارایه لپ تاپ در میان  کاربران دنیا قرار گیرد. گرفتن نمره 88 از 100 موضوعی نیست که بتوان به راحتی از کنار آن عبور کرد .در حال حاضر لپ تاپهای برند ایسوس توانسته با ظاهری زیبا و طراحی فوق العاده و داشتن بهترین امکانات و قیمت مناسب بعنوان پر فروشترین برند سال 2021 تبدیل شود. شرکت ایسوس با معرفی سری nوk توانسته نظرمثبت اکثر کاربران را به خود جلب نماید .اگر تصمیم به خرید لپ تاپ دارید برند ایسوس را حتما مدنظر خود قرار دهید.

۲. دل

شرکت دل یکی از بزرگترین تولید کنندگان محصولات در زمینه فناوری اطلاعات و کامپیوتر میباشد که توسط بنیانگزار آن یعنی مایکل اس دل  در سال 1984 میلادی در ایالت تگزاس آمریکا تاسیس گردید ..شرکت آمریکایی دل در سال 2016 بعنوان بهترین و بزرگترین شرکتهای تولید لپ تاپ در جهان معرفی و رتبه 85 از 100 را در میان شرکتهای تولید کننده لپ تاپ به خود اختصاص داد . با وجود اینکه مایک اس دل در سال 2007 از دنیا رفت اما این شرکت با قدرت جایگاه خود را بعنوان تولید کننده مطرح لپ تاپ در دنیا  حفظ نموده است . از نکات قابل توجه لپ تاپهای دل طراحی ساده و شیک همراه با دوام فوق العاده بدنه لپ تاپ دل میتوان ذکر نمود .

۳. اچ پی HP

شرکت آمریکایی هیولت پاکارد Hawlett-Packard  یا به‌اختصار اچ پی (HP) یک شرکت  چند‌ملیتی در زمینه IT  است که درسال 1939 در ایالت کالیفرنیا  تاسیس گردید.این شرکت طی 82 سال فعالیت با نام تجاری هیولت پاکارد چند سالیست که فعالیت تجاری خود را با لوگوی HP انجام می دهد.HP  یکی از خوشنام ترین و بزرگترین شرکتها در زمینه ITاست که این خوشنامی باعث استقبال میلیونها کاربر در سراسر جهان قرار گرفته که این امر فعالیت شرکت اچ پی در اکثر کشورهای دنیا را درپی داشته است و تقریبا در همه کشورها فعالیت و دارای شعبه می باشد.در سال 2019 شرکت اچ پی برنده گزارش سالیانه مجله معروف لپ تاپ با رتبه 82 از 100 معرفی و بعنوان بزرگترین شرکت تولید کننده پرینتر و لپ تاپ در جهان انتخاب شد.شرکت اچ پی با تولید انواع لپ تاپ با کاربری های پریمیوم، مهندسی و گیمینگ در جایگاه مناسبی در میان دیگر رقبا قرار دارد.

۴. ام اس آی MSI

شرکت مایکرواِستار اینترنشنال یا به اختصار اِم‌اِس‌آی (MSI) است) یک شرکت تولیدکننده کامپیوترو تجهیزات جانبی آن است که در تاریخ 1986 در پایتخت تایوان شهر تایپه تاسیس گردید. شرکت ام اس آی یکی از بزرگترین تولید کنندگان مادربورد در جهان پس از شرکتهای ایسوس و گیگابایت است. با وجود اینکه شرکت ام اس آی دیرتر از شرکتهای مطرح وارد بازار ساخت تجهیزات کامپیوتر شد ولی توانست با تکیه بر خلاقیت متخصصان خود جایگاه خود را در میان رقبا ارتقا دهد بطوری که در مجله معتبر لپ تاپ نمره 78 از 100 را از آن خود نموده است.  از دیگر محصولات تولیدی شرکت ام اس آی میتوان به انواع لپ تاپ و کارت گرافیک و کامپیوترهای سرور اشاره نمود . شرکت ام اس آی یا همان مایکرواستار اینترنشنال رابطه تنگاتنگی با شرکت های تولید کننده چیپست مانند اینتل و ان ودیا دارد و محصولات خود را به تمام قاره های دنیا ارسال بطوری که فروش بسیار بالایی در کشورهای جهان دارد.در صورتی قصد خرید لپ تاپ را دارید بهتر است لپ تاپ ساخت شرکت ام اس آی را هم در لیست مقایسه خود قرار دهید.

۵. لنوو

لِنُوُو، یک شرکت چند ملیتی تولید کننده کامپیوتر شخصی ،لپ تاپ و تجهیزات جانبی و دیجیتالی میباشد مه در سال 1984 در شهر پکن پایتخت کشور چین تاسیس و با نام تجاری  LEGENDپا به عرصه تولید تجهیزات دیجیتال گذاشت.در سال 1999 LEGENDبعنوان بزرگترین تولید کننده کامپیوتر های شخصی در قاره آسیا و اقیانوسیه معرفی شد. شرکت لجند در سال 2003 نام خود را به لنوو تغییر داد و با شرکت آی بی ام که در آن زمان زیانده بود ادغام شد که این امر پس از دو سال باعث رشد چشمگیر این دو شرکت  گردید .
در سالهای اخیر کاربرانی که بودجه محدودی برای خرید لپ تاپ داشتند با برند لنوو آشنا و آن را گزینه مناسبی برای انتخاب کامپیوتر مورد استفاده خود قرار دادند .این کمپانی توانسته است رتبه پنجم را در میان بهترین تولید کنندگان لپ تاپ در جهان را از آن خود کند.به نظر اکثر کارشناسان حوزه آی تی کمپانی لنوو در صورت داشتن ریسک پذیری بیشتر میتوانست رتبه بالاتری را بدست آورد.به همین دلیل هم در گزارش مجله لپ تاپ رتبه 77 از 100 را بدست آورده است.
در صورتی که برای خرید لپ تاپ بودجه کمی در اختیار دارید یکی از گزینه های خود را  لپ تاپ  لنوو در نظر داشته باشید.

۶. ایسر Acer

ایسر نیز مانند خیلی از کمپانی ها یک شرکت چندملیتی است که در سال 1976 در تایپه پایتخت تایوان تاسیس شد .این شرکت در زمینه تولید کامپیوترهای رو میزی سرور و انواع لپ تاپ فعالیت می کند .کمپانی تایوانی ایسر در سال 2010 بعنوان بزرگترین تولید کننده کامپیوتر شخصی در جهان معرفی شد .ایسر با در دستور کار قرار دادن ساخت سری ASPIRE برای لپ تاپ های میان رده و NITRO وparedator برای کامپیوتر های رده گیمینک محبوبیت نسبتا بالایی را در میان کاربران دارد. لپ تاپهای ایسر هم مانند لپ تاپهای لنوو از هزینه پایین تری نسبت به دیگر برندها برخوردار است.  شرکت ایسر به دلیل تولید زیاد کامپیوتر های میان رده در گزارش مجله معتبر لپ تاپ امتیاز 76 از 100 را کسب نمود که اگر سیاست تولید خود را به تولید  لپ تاپ های رده بالا تر اختصاص می داد قطعا امتیاز بالاتری را کسب می نمود.

۷. ریزر Razer

کمتر کاربر گیم و متخصص بازی هستند که کمپانی ریزر را نشناسد.محصولات این شرکت بیشتر مورد توجه علاقه مندان به بازیهای کامپیوتری در جهان قرار دارد .شرکت ریزر (Razer) یک شرکت فناوری چندملیتی آمریکایی سنگاپوری است که در سال 2005 در سن دیگو آمریکا تاسیس شد.این شرکت  با تولید سخت افزار بازی های کامپیوتری و فروش لوازم الکترونیکی یکی از برترین طراحان وسایل و لوازم جانبی بازی های کامپیوتری در جهان است.از جمله محصولات تولیدی کمپانی ریزر میتوان به انواع لپ تاپ ،انواع کارت گرافیک ،کیبورد، موس ،گوشی تلفن همراه ،وبکم و هدست اشاره نمود.در زمینه تولید لپ تاپ امتیاز برند ریزر در گزارش مجله لپ تاپ 76 از 100 اعلام شده است. کمپانی ریزر طی سالهای اخیر تمرکز خود را بر روی تولید لپ تاپهای گیمینگ معطوف نموده بود که به تازگی قصد دارد جهت برآورده کردن نیاز دیگر کاربران علاوه بر تولید تجهیزات گیمینگ به تولید رده های پایین تر لپ تاپ و دیگر تجهیزات بپردازد. در صورت عملی نمودن این سیاست تولید از سوی ریز قطعا شاهد استقبال بسیار بالای کاربران در سطح جهان خواهیم بود.

۸. سامسونگ

شاید بیشترین اسمی که ممکن است اکثر کاربران صنعت دیجیتال شنیده باشند سامسونگ باشد.شرکت کره ای سامسونگ بعنوان یک ابر شرکت خوشه ای در سال 1938  در شهر سئول کره جنوبی تاسیس شد.
در حال حاضر کمپانی سامسونگ یکی از بزرگترین  تولید کنندگان گوشی های هوشمند و انواع تبلت  در جهان میباشد.شرکت سامسونگ در زمینه تولید لپ تاپ در جایگاه هشتم تولید کنندگان لپ تاپ قرار دارد که به اعتقاد اکثر کارشناسان حرکت این شرکت با همین شتاب قطعا جایگاه سامسونگ را در جهان به بالاترین سطح ممکن خواهد رساند.از خصوصیات مهم این غول فناوری می توان به مشتری مداری و تنوع دادن به محصولات چه از لحاظ مدل و چه از لحاظ رنگ اشاره نمود و این خصوصیت  تجربه و حس خاصی را به کاربران خود القا مینماید. شرکت سامسونگ در زمینه تولید لپ تاپ از نظر مجله معتبر لپ تاپ امتیاز 75 از 100 را بدست آورده است.در بازار ایران بر خلاف گوشی های معروف و پرفروش هوشمند  لپ تاپهای سامسونگ از محبوبیت پایینی برخوردار است.

۹. الین ور Alienware

یکی از کمپانی هایی که کمتر شناخته شده است کمپانی الین ور است که در سال ۱۹۹۶ در شهر میامی آمریکا تاسیس شد .این برند یکی از زیرمجموعه های  شرکت  دل میباشد که توضیحات آن را در ابتدای این مقاله برای شما عزیزان ارایه داده ایم.طی سالهای اخیر کمپانی الین ور در بازار بزرگ تجهیزات دیجیتال دچار رکود شد و جایگاه خود را از رتبه چهارم جهانی به رتبه هشتم جهانی تنزل پیدا کرد.از دید اکثر کارشناسان این تنزل رتبه شرکت الین ور مقطعی بوده و این شرکت میتواند طی امسال و سالهای پیش رو میتواند رشد جهشی داشته باشد و نظر کاربران را به خود جلب نماید.این برند در گزارش مجله لپ تاپ امتیاز 75 از 100 را دارا می باشد.الین ور نیز در بازار ایران چندان شناخته شده نیست .

۱۰. اپل

شرکت اپل یک شرکت آمریکایی چندملیتی است که در حوزه فناوری و زمینه های طراحی و ساخت کامپیوتر و نیز ساخت لوازم الکترونیکی و نرم‌افزار کامپیوتر فعالیت می‌کند. این شرکت در سال 1976 در ایالت کالیفرنیا در  کشور آمریکا تأسیس شد.
کمپانی اپل به ساخت جدیدترین محصولات با بالاترین دقت و کیفیت شهره می باشد. از جمله محصولات تولیدی معروف این شرکت می توان به انواع  آی‌پاد، اپل واچ، آی‌مک، آیفون، آی‌پد، ، مک‌بوک، ، و اپل تی‌وی و... را نام برد.
با توضیحاتی که داده شد شاید اینطور برداشت شود که کمپانی اپل در تولید و فروش لپ تاپ خود نیز مانند دیگر محصولاتش جز موفق ترین و پر فروشترینها باشد.بر خلاف انتظار کاربران اپل در تولید و ارائه لپ تاپ بجای اینکه جایگاهش در صدر جدول تولید کنندگان باشد در جایگاه دهم قرار گرفته است.یکی از دلایل قرار گیری شرکت اپل در جایگاه دهم جهان نبود تنوع قیمت در لپ تاپها و اینکه کاربر اگر بخواهد از کیفیت و قدرت بالای لپ تاپ اپل استفاده کند قطعا باید متحمل هزینه زیادی شود.عدم ورود شرکت اپل به عرصه ساخت لپ تاپهایی با قیمت مناسب تر و اقتصادی و نیز استفاده از سیستم عامل لینوکس بعنوان سیستم عامل اصلی سیستم و آشنا نبودن اکثر کاربران با سیستم عامل لینوکس باعث اخذ امتیاز 73 از 100 در مجله لپ تاپ شده است. اما باید در نظر داشت که اگر کاربری توانایی مالی مناسبی داشته باشد قطعا لپ تاپ اپل بهترین گزینه برای انتخاب می باشد.

ارسال نظر
(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)
 • - منتظر ارائه نظرات ارزشمند شما هستیم.